Dr. Umut KÖKSAL

Dr. Umut KÖKSAL

Dr.Umut KÖKSAL

Eğitmen, Danışman, UK Danışmanlık Kurucusu/

Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği(GYİAD) Araştırma Enstitüsü Eşbaşkanı

Dr.Köksal, Lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi İ.İ.B.F. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm birincisi olarak, yüksek lisans öğrenimini KHU’de Finans&İK bölümünde ve doktora öğrenimini ise Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme programında onur derecesi ile tamamlamıştır.

Kariyerine İşe Alma ve Yerleştirme  danışmanlığı alanında başlayan Dr. Köksal, uzun yıllar Kale Grubunda(Çanakkale Seramik Kalebodur), grubun Bilgi Sistemleri-Otomasyon ve Yazılım şirketi olan KaleData’nın  hem İnsan Kaynakları ve Eğitim-Yönetim Danışmanlığı Yöneticiliği görevini üstlendi, hem de proje yöneticisi, danışman ve eğitmen olarak görev aldı, grubun seramikten nakliyata, turizmden, kalıba, madencilikten bilişime kimyadan otomotive farklı sektörlerinde yer alan tüm şirketlerinin ve iş ortaklarının  süreç yönetimi sistemi, insan kaynakları sistemlerinin kurulması ve yeniden yapılandırılması projelerini gerçekleştirdi.

Türkiye’de Süreç Yönetimi,İş Analizi,Norm Kadro Analizi ve Endüstri Mühendisliği ile İnsan Kaynakları Yönetimi konusunda en önemli çalışmalara imza atan  MPM(Milli Prodüktivite Merkezi) Eski Bölge Müdürü Prof.Dr.Melikşah Yıldırım ile birebir çalışma şansını buldu,ondan bir hoca olarak gerek insan kaynakları, gerek organizasyon tasarımı gerekse süreç yönetimi alanlarında çok önemli bilgiler edindi.

IBPRO ERP adındaki yazılımı, İnsan Kaynakları Modülünü; grubun yazılım ekibine liderlik ederek  geliştirdi.

Grubun stratejik işbirliğinde bulunduğu çok uluslu  şirketlerde  İş Değerlendirme,Ücret Sistemi, Performans Değerlendirme sistemlerinin kurulması alanındaki çalışmalara danışmanlık yaptı ve eğitimler verdi.

2005-2006 yılları arasında, Almanya’nın Koblenz Üniversitesi ile grubun işbirliği yaptığı’’ PDI-Professional Development Institute E-learning’’ projesinin de proje yöneticiliğini üstlendi.

Türkiye’nin o güne kadarki en büyük ve kapsamlı ‘’İnsan Kaynakları Sistem Kurma’’  projelerinden birini, belki de birincisini ,seramik sektöründe tek yerde imalat kapasitesi bakımından dünyanın en büyük ikinci fabrikası olan Çanakkale Seramik Kalebodur fabrikalarında gerçekleştirdi. Bizzat Çanakkale’nin Çan ilçesinde 2 yıl yaşadı. Bu proje kapsamında, tüm şirket süreçlerinin gözden geçirilmesi,iş akışlarının oluşturulması ve analizleri, görev-yetki-sorumlulukların oluşturulması, performans yönetim sisteminin kurulması, iş değerlendirme ve temel ücret sisteminin kurulması, yedekleme ve yetenek yönetimi sisteminin kurulması, şirketin insan kaynakları süreçlerinin ERP yazılımına entegre edilmesi çalışmalarını Kaledata Bilgi Sistemlerinin Proje Lideri Olarak yönetti.

2000’li yılların ortalarında, Teknoloji Yönetimi ve iş süreçlerinin dijitalleşmesi konusundaki çalışmalara yoğunlaşan Dr. Umut Köksal, dijital dönüşüm konusundaki ülkemizdeki öncü isimlerden bir tanesidir..

Ülkemizin en büyük iş dünyası STK’larından bir tanesi olan GYİAD-Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği 17. Dönem Yönetimi Araştırma Enstitüsü ve Think Thank Talks Eşbaşkanı da olan Dr. Köksal, Tüm Türkiye Ekonomisinde Dijital Dönüşüm konusunda yapılan proje çalışmaları, benchmarklar konusunda ‘’mentor’’ olarak da çalışmalarını sürdürmekte ve iş süreçlerinin dijitalleşmesi konusunda kurumları yönlendirmektedir.

Bu mentorluk, eğitmenlik kapsamında  TC. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,Türkonfed ve Türkiye İşbankası ortaklığı ile kurulan’’Dijital Dönüşüm Merkezi’’ ile TC. Milli Eğitim Bakanlığı İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Yapay Zeka/Teknoloji Akademisi gibi kurumlar da yer almaktadır.

Kendisinin Uzmanlık Alanları; Dijital Dönüşüm Stratejileri, İş Süreçlerinin Dijitalleşmesi, Dijital Dönüşüm, Süreç Yönetimi, Süreç Verimliliği, Tasarım Odaklı Düşünme, Teknoloji Yönetimi ve Kurumiçi İnovasyon’dur.

Dr. Köksal, Bankacılık, Üretim, Enerji, Telekom,Perakende gibi 10’dan farklı sektörde dijital dönüşüm, iş süreçlerinin dijitalleşmesi konusunda projelere liderlik etmeyi sürdürmektedir.

Dr.Köksal, aynı zamanda Türkiye’de, Azerbaycan’da insan kaynakları yönetimi alanında en çok okunan kitaplar arasında yer alan HR Marketing: İnsan Kaynaklarına Pazarlama Dokunuşu isimli  kitabın yazarıdır.