Afet Yönetimi Bilim Uzmanı Master Galip AKDAŞ

Afet Yönetimi Bilim Uzmanı Master Galip AKDAŞ

Master Galip AKDAŞ
Afet Yönetimi Bilim Uzmanı
DRAGON FULLCKONTACT SELF DEFENSE SPOR FEDERASYONU FMA GENEL DİREKTÖRÜ / BAŞANTRENÖR
Galip AKDAŞ, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölümünü bitirdi. 2009 - 2018 yılları arasında, Filipinler’de Quezon City Amerikan Enstitüsünde “Enterprise-Wide Risk Management” konulu dönem eğitimlerine ve Filipin Polis Özel Kuvvetler ve Filipin Arnis Milli Takım Antrenörü olan GM Jaime QUİZANA ile Tactical Self Defans programına katıldı. Ayrıca GM Kaloy CAMPANA ile Balintawak Sugbu Combative & Tactical Self Defans Programını tamamladı.
Türkiye'ye dönüşünde, Yüksek Lisansını, Dokuz Eylül Üniversitesi Afet Yönetimi Anabilim dalı, Afet Yönetimi Tezli Yüksek Lisans Programında, “Güvenli Konut, Risk ve Kriz Yönetimi ile Örgüt Davranışları” üzerine yoğunlaşarak tamamladı. Profesyonel iş hayatına 1996'dan beri uluslararası medikal gruplarda, Medikal Saha Planlama Analisti, Medikal Yönetici ve son olarak Proje Yöneticisi olarak devam eden Galip AKDAŞ, aynı zamanda 5188 Sayılı Silahlı Güvenlik Kimlik Kartı sahibi ve profesyonel “Güvenlik Eğitmeni” dir. 2010 Yılında kurulan Dragon Self Defans Spor Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve FMA Genel Direktörüdür.
Spor hayatına Kajukenpo Karate (GM Ramazan ÇELİKTÜRK), Krav Maga (Bülent ÇETİN) ile başlamış olan Galip AKDAŞ, 2007 yılından itibaren Filipin Savunma Sanatlarındaki eğitim faaliyetlerine Milli Takım Antrenörleri GM Jaime QUİZANA ve GM Ronaldo BAXAFRA ile devam etmiştir. 2011 yılında Palasan Eagle Kalis Ilustrisimo (GM Yuli ROMO ve GM Jaime QUİZANA) stillinde, 2013 yılında Sport Arnis (GM Ronaldo BAXAFRA) sisteminde ve 2021 yılında Balintawak Sugbu Eskrima’da (GM Kaloy CAMPANA) Master derecesinde Full Instructor Eğitmen olmuştur. Kalis Ilustrisimo dışında, Filipin Savunma Sanatlarının dünya üzerindeki en prestijli sistemlerinden olan Balintawak branşında Türkiye’de ilk ve tek Full Instructor ve isim hakkı sahibidir.
Filipinler’de 2013 yapılan Arnis turnuvasından 2 gümüş madalya kazanmıştır. Türkiye Kickboks Federasyonundan 2. dan ve kademe antrenör derecesine sahiptir. Uluslararası Arnis Filipin Organizasyonlarında Türkiye’yi temsil etmiştir. Ayrıca ülkemizde Filipin Savunma Sporlarının yaygınlaşmasını sağlamak ve katılımı arttırmak için girişimlerde bulunmaktadır. Best FM himayesinde, ülkemizdeki “Kadına Şiddet” konusunda farkındalık oluşturmak için seminerler ve eğitimler düzenleyerek, sosyal projelere katkıda bulunmaya devam etmektedir. Tüm bunların yanında, gönüllü sivil toplum kuruluşlarının himayesinde uzmanı olduğu konularla ilgili 2013 Haiyan Tayfunu yardım faaliyetlerine katılmıştır. Türkiye’de AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) Uzman Gönüllüsü olarak bilgi ve becerilerini kamu yararı için kullanmaya devam etmektedir.